Hosszú huzavona után életbe lépett a tűzszünet: itt vannak a részletek

2025. január 19. 10:04

Az egyezség értelmében akkor lép életbe a tűzszünet, ha a fogolycserék megvalósítása előtt 24 órával a felek megnevezik a foglyok neveit. A Hamász azonban egy napot késlekedett.

2025. január 19. 10:04

Az Izrael és a Hamász között Katar, Egyiptom és az Egyesült Államok közvetítésével kialkudott tűzszünetnek ma reggel 8:30-kor (vagyis magyar idő szerint fél nyolckor) kellett volna hatályba lépnie, de ez nem történt meg.

Az egyezség értelmében ugyanis a fogolycserék előtt 24 órával a feleknek közölniük kell a szabadon engedésre kiválasztott emberek nevét – az első csoport cseréje 

vasárnap délutánra volt időzítve, de szombat délután óta sokáig a Hamász nem közölte a három izraeli túsz nevét.

A Hamász a késlekedést „technikai okokkal” magyarázta. 

A csúszás miatt nem lépett életbe a fegyvernyugvás, így 

az izraeli hadsereg vasárnap reggel folytatta a Hamász-célpontok bombázását az övezetben. 

Hírek szerint legalább tizenhárom palesztin vesztette életét a légicsapásokban. 

Aztán vasárnap reggel magyar idő szerint fél tízkor a Hamász a Telegramon bejelentette a három túsz személyazonosságát. 

Három hölgyről van szól. 

Doron Steinbrecher – a 31 éves állatorvost a Kfar Aza kibucból rabolták el.

Romi Gonen – a 24 éves lány a Supernova fesztiválon történt mészárlás egyik túlélője.

Emily Damari – a 28 éves, brit-izraeli kettős állampolgárt szintén a Kfar Aza kibucból hurcolták el a Hamász fegyveresei.

Ezzel a Hamász teljesítette a feltételeket, így 

a tűzszünet magyar idő szerint negyed tizenegykor beállt.

A megállapodás szerint ha a fogolycserék megindulnak, a háborúskodó felek leállítják az összes katonai cselekményt, Izrael beengedi a humanitárius szállítmányokat a palesztin Gázai övezetbe. Ez várható tehát, ez fog történni tehát a következő órákban.

A tűzszüneti döntésnek politikai következményei is vannak: a fegyvernyugvást ellenző izraeli kormánytag, 

Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter a hír nyomán közölte: benyújtotta lemondását. 

Mint közleményében írja: a tűzszünet „a terrorizmus teljes győzelme”. A jobboldali politikus szerint az izraeli hadseregnek az eredeti háborús célkitűzéshez kellett volna tartania magát, vagyis a Hamász teljes felszámolásáig kellett volna harcolnia. 

A Hamász a 2023. október 7-i terrortámadás alkalmával 251 izraeli lakost, katonát rabolt el Dél-Izraelből, és hurcolt el az övezetbe. A rajtaütésben közel 1200 izraelit öltek meg, míg a terrorakció megtorlásaként elindított izraeli bombázás és szárazföldi hadművelet során közel 47 ezer palesztin halt meg.

Mi az egyezség?

A tűzszüneti megállapodás első fázisa 42 napig tartana, 33 izraeli túszt kellene átadnia a Hamásznak, a betegeket, sebesülteket, idősek, a gyerekeket és a nőket. Az első napon, vasárnap három izraelinek kellene kiszabadulnia.

Az azonnali tűzszünet azt jelenti, hogy az összes fegyveres cselekményt a felek leállítják, Izrael pedig beengedi a humanitárius segítséget a Gázai övezetbe. Négyezer teherautónyi szállítmány vár a határon bebocsátásra.

Az első fázisban az izraeli hadseregnek a Gázai övezet minden civil lakosságú területéről ki kell vonulnia, így a palesztin lakosság visszatérhetne otthonaiba.

A tűzszünet második és harmadik fázisáról az első etap 16. napjától kezdenének tárgyalni a felek. 

Ha megtörténik a tartós fegyvernyugvás, akkor a tárgyalások a háború befejezéséről szólhatnak. Az IDF teljesen kivonulna az övezetből a második fázisban, míg a harmadik már az övezet újjáépítéséről szólna.

Kik az izraeli túszok?

A 15 hónapnyi fogság során a bombázások és egyéb körülmények között több túsz életét vesztette, a Hamász bevallása szerint jelenleg 94 izraeli van a kezükben, Izrael azonban attól tart, hogy csupán mintegy 60-an lehetnek már csak életben.

A megállapodás első fázisában elengedésre kiválasztott 33 izraeli túsz a következő:

A legfiatalabb túsz a túszul ejtése pillanatában (2023. október 7-én) még csak kilenc hónapos kisbaba volt, Kfir Bibas, aki azóta már betöltötte a második életévét, a legidősebb pedig a 86 éves Shlomo Mantzur. A 33-as listán két kisgyermek, tíz fiatal hölgy, tizenegy 50 év alatti és tíz 50 év feletti férfi szerepel.

Az izraeli túszokért cserébe a zsidó állam ezer palesztin foglyot fog elengedni, 

többségük elítélt, és izraeli börtönökben tölti szabadságvesztését. Olyan rabokat nem engednek el, akik korábbi bűncselekmények során embert öltek, illetve azokat sem, akik bármilyen módon az október 7-i akcióban részt vettek.

 

Nyitókép: Palesztinok töltötték meg az utcákat a gázai Dzsabalija közelében, egyre többen térnek haza lebombázott otthonaikba
Fotó: Omar AL-QATTAA / AFP

 

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
alenka
2025. január 19. 15:46
Cuncu: 01.....meg a többi: undorító és szánalmas cionista gecike vagy!....húzás Izraelbe!....
Tárkány Álmos
2025. január 19. 15:03
Gondolom, ezt is Orbán intezte el.
0123456789-2
2025. január 19. 14:39
Újabb antiszemita lózungjaikkal árasztják el a mandit a nemzetiszocialisták: @karakter-2 és @Tasi János.
0123456789-2
2025. január 19. 14:39
Újabb antiszemita lózungjaikkal árasztják el a mandit a nemzetiszocialisták: @karakter-2 és @Tasi János.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!